İhtişamlı görüntüsüyle özellikle kadınların ilgiyle  beslediği orkideler bir çok renge ve çeşide sahiptir.Orkide zerafetin ve asaletin en büyük simgesidir.Özel günlerin kurtarıcısı olan orkide çiçeklerin en beğenileni ve en çok tercih edilenidir.

ORKİDE BAKIMI

Orkidenin zarif görüntüsü bakımı zor bir bitki olduğunu andırsada aslında diğer bitkilerin bakımına nazaran daha kolaydır. Orkide bakımında uygulanması gereken kurallardan bazıları;

1- Orkideyi koyacağınız yerin aydınlık olması ancak direkt güneş ışığı almıyor olması gerekmektedir.Pencere önü değil daha kenarlara doğru koyabilirsiniz.

2- Orkidelerin su ihtiyacı saksı ortamı ile değişkenlik gösterebilir. Yaz aylarında daha çok su isteyebilirken,kış aylarında sulama sıklığı azalabilir.

3-Orkide oda sıcaklığının 15-25 derece arasında olmasınada özen göstermeniz orkidenin daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Orkide birçok özel günde tercih edilebilir.Bir takdir ve memnuniyet mesajıyla bir yakına,eşe,dosta,makama özel olduğuna inanılan herkese gönderilebilir.Orkide bir bayana verilebilecek tüm zamanların en güzel armağınıdır.

ORKİDE ANLAMLARI

Beyaz orkide sevgiyi ve zarafeti temsil eder.Ayrıca asil bir görünüme sahiptir.Anneye,eşe,sevgiliye veya bir mekan açılışına gönderilebilir.

Mor orkide bağımsızlık,güç,görkem,onur,barış anlamlarını çağrıştırır.Romantizmide çağırır.Tok rengi ile birlikte zerafeti göz önünde bulundurulduğunda mor orkideler ciddiyetide simgeler.

Sarı orkide nadir bulunan bir renk türüdür.Sıcaklığı ifade eder.

Mavi orkide nadir uygulama yapılan bir renktir.Renkli boyalar kullanılarak hazırlanır.En büyük aşk anlamını ifade eder.